Pomozte tělu efektivně využít živiny
Proces, díky kterému naše tělo dokáže přeměňovat jídlo na energii, se nazývá energetický metabolismus. Právě tuto energii potřebujete ke každodennímu fungování – ať už se jedná o chůzi, běhání, myšlení nebo dokonce dýchání. Na energetickém metabolismu se podílí mnoho látek, mezi nimi i vitamíny skupiny B. Ty pomáhají zařídit, aby se živiny – tedy sacharidy, tuky a bílkoviny – správně rozložily a přeměnily na energii využitelnou k pohybu, přemýšlení i každodenním úkolům. Jednotlivé vitamíny skupiny B přitom mají svou vlastní roli:
- Vitamín B3 neboli niacin je důležitým hráčem v procesu, při němž se sacharidy, tuky a bílkoviny z našeho jídla mění na čistou energii.
- Vitamín B5, tedy kyselina pantothenová, se podílí na syntéze koenzymu A, prvku důležitého při metabolismu tuků a sacharidů.
- Vitamín B6, pyridoxin, napomáhá při zpracování bílkovin a jejich využití pro tvorbu energie a svalů.
- Vitamín B12 hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek zajišťujících transport kyslíku po těle. Bez něj by pak organizmus nemusel mít dostatek „paliva“.
Uvedené vitamíny najdete například v celozrnném pečivu, luštěninách, oříškách, mléčných výrobcích nebo mase.
Podpořte vitalitu: Polední klid už nebude potřeba
Věděli jste, že ženšen je přírodní „energeťák“ a může vám pomoci překonat odpolední únavu a ospalost? Tato rostlina je známá mimo jiné tím, že podporuje vitalitu a bdělost. Obsahuje totiž ginsenosidy, aktivní látky, které mají stimulující účinky a podporují mentální i fyzickou výkonnost. Odpolední „útlum“ vás tak už jen tak nedožene. Ženšen navíc podporuje krevní oběh a pomáhá udržovat normální sexuální funkce.
„Šťastný člověk, najde-li ženšen i na svém dvorku.“ - korejské přísloví
Nejen něco na energii, ale i na nervy
Lidský organizmus by nemohl fungovat bez nervového systému. Ten má v těle stejnou funkci jako například ředitel ve firmě – řídí všechny naše pohyby a reakce. Když se chcete hýbat, nervový systém posílá signály svalům, aby se aktivovaly. Pokud nervový systém nemá dostatek živin, může to ovlivnit jeho fungování a vyvolat pocit, že nemáte dostatek energie. Schopnost podpořit nervový systém má přitom například pepřovník černý, koriandr setý, kurkuma nebo kardamom.
Známý neznámý spojenec v boji proti únavě a vyčerpání
Všestranný pomocník, kterého si spojujete spíše s podporou funkce imunitního systému. Vitamín C pozitivně působí proti únavě tím, že podporuje vstřebávání železa z potravy a zlepšuje tak okysličení buněk. Látka pomáhající chránit buňky před oxidačním stresem a podporující regeneraci. Řeč je o vitamínu C.
Vitamín C najdete nejen v citrusech, ale i v domácích zdrojích – šípcích, rakytníku, černém rybízu nebo červené paprice.
Podpořit příjem těchto látek můžete i díky doplňkům stravy.
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: